:: دوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط دریافت درشت مغذی‌ها با پروتئین واکنش‌گرC با حساسیت بالا (hs-CRP) ) در ساکنین خانه سالمندان شهر سبزوار (مطالعه مقطعی)
زهره سرچاهی، اکرم کوشکی* ، محمدحسن رخشانی، طاهره توفیقیان
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
چکیده:   (1703 مشاهده)

سابقه و هدف: پروتئین واکنشگرC با حساسیت بالا (hs-CRP) قابل اعتمادترین وسیله تشخیص و کنترل التهابات و عفونت‌های پنهان بدن است. نامطلوب بودن وضعیت تغذیه‌ای در سالمندان با افزایش سطوح سرمی CRP و به دنبال آن التهاب سیستمیک ارتباط دارد. به نظر می‌رسد رژیم غذایی با اثر بر التهاب بر پیشرفت بیماری‌های مزمن تأثیرگذار باشد. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط بین دریافت درشت مغذی‌ها با
hs-CRP سرم در ساکنین خانه سالمندان شهر سبزوار انجام شد.

مواد و روشها: این مطالعه تحلیلی- مقطعی روی 105 نفر از ساکنین خانه سالمندان شهر سبزوار که به روش طبقه‌ای نمونه‌گیری شدند، انجام گرفت. شاخص‌های تن‌سنجی اندازه‌گیری، BMI و WHR محاسبه گردید. مواد مغذی دریافتی هر فرد گردآوری و با استفاده از نرم‌افزار N4 تعیین گردید. نمونه خون جهت اندازه‌گیری hs-CRP سرم جمع‌آوری شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های آمار توصیفی، ضریب همبستگی و رگرسیون تحلیل شد.

یافتهها: در مطالعه حاضر، همبستگی مثبت معنی‌داری بین چربی کل و کلسترول دریافتی و همبستگی معکوس معنی‌داری بین دریافت فیبر با hs-CRP سرم مشاهده شد. در بین شاخص‌های تن‌سنجی نیز، بین hs-CRP سرم با شاخص توده بدنی، از لحاظ آماری ارتباط مستقیم و معنی‌داری وجود داشت.

نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر، کم‌چرب با کلسترول پایین به عنوان اولین سطح پیشگیری برای کاهش التهابات در این گروه سنی توصیه می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: درشت مغذی، hs-CRP سرم، سالمند
متن کامل [PDF 219 kb]   (593 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تغذيه
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها