:: دوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 9-18 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر عصاره چای سبز بر بیان ژن TNF-α پس از فعالیت مقاومتی در مردان چاق: مطالعه متقاطع، تصادفی، دوسوکور، کنترل شده با دارونما
رحمان رحیمی*
استادیار دانشگاه کردستان
چکیده:   (1254 مشاهده)

سابقه و هدف: چای سبز حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان­های پلی­فنولی است که فعالیت آنتی­اکسیدانی، ضد التهابی، مهار آدیپوژنز و آپوپتوز آدیپوسیت را دارند. بنابراین، در این پژوهش، تأثیر دو هفته مصرف عصاره چای سبز بر بیان ژن TNF-α و سطح این عامل پیش التهابی پس از فعالیت مقاومتی در افراد چاق مورد بررسی قرار گرفت.

مواد و روشها: در یک مطالعه تصادفی، دوسوکور، کنترل شده با دارونما و متقاطع، 8 مرد چاق (BMI بالاتر از kg.m-2 30) به مدت 2 هفته عصاره چای سبز (دو کپسول 500 میلی­گرمی در روز) و دارونما (دو کپسول 500 میلی­گرمی مالتودکسترین در روز) مصرف کردند؛ سپس در یک جلسه فعالیت مقاومتی با شدت 1RM 75% شرکت کردند. نمونه­های خون جهت اندازه­گیری بیان ژن و سطح سرمی TNF-α قبل (پیش­آزمون) و بلافاصله بعد (پس­آزمون) از فعالیت مقاومتی گرفته شدند.

یافتهها: بیان TNF-α mRNA در شرایط مصرف عصاره چای سبز در پیش­آزمون 44% و پس­آزمون 11% پایین­تر از شرایط مصرف دارونما بود، تفاوت درصدی در بیان ژن مشاهده شد اما این نتایج از نظر آماری معنی­دار نبودند (05/0P>). همچنین، غلظتTNF-α  در شرایط مصرف چای سبز در پیش­آزمون 86/16 درصد (83/0P=) و در پس­آزمون 78/24 درصد (05/0P=) نسبت به دارونما پایین­تر بود.

نتیجه گیری: مصرف عصاره چای سبز می­تواند از افزایش شاخص پیش التهابیTNF-α  پس از فعالیت مقاومتی در مردان چاق جلوگیری کند.

واژه‌های کلیدی: عصاره چای سبز، شاخص پیش‌ التهابی، فعالیت مقاومتی
متن کامل [PDF 283 kb]   (517 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تغذيه
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها