:: دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 109-117 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر جایگزینی پودر تفاله انگور قرمز بر ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و محتوای آکریل‌آمید بیسکویت
صنم اعظمی ، لیلا روفه گری نژاد*
دانشگاه ازاد اسلامی
چکیده:   (2041 مشاهده)
سابقه و هدف: بیسکویت یکی از محبوب‌ترین فرآورده­های غلات بوده و با توجه به بالا بودن میزان مصرف آن در بین کودکان، افزایش ارزش تغذیه‌ای و ایمنی این محصول از اهمیت خاصی برخوردار است. آکریل­آمید ترکیبی سمی است که در مواد غذایی غنی از کربوهیدرات مانند بیسکویت در دمای بالاتر از 120 درجه سانتی­گراد تشکیل می­شود. در بین عوامل متعدد تأثیرگذار بر تشکیل آکریل­آمید، اثر بازدارندگی ترکیبات آنتی­اکسیدانی ثابت شده است که در این پژوهش استفاده از پودر تفاله انگور قرمز در کاهش آکریل­آمید مورد بررسی قرار گرفته است.
مواد و روشها: بیسکویت‌ با جایگزینی آرد با سطوح مختلف پودر تفاله انگور قرمز (0، 5، 10 و 15 درصد) تهیه و ویژگی­های فیزیکی (عرض، ضخامت، ضریب پخش و بافت)، شیمیایی (رطوبت، خاکستر، چربی، پروتئین و فیبر) و حسی همراه با محتوای آکریل ‌آمید در قالب طرح آماری کاملاً تصادفی مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافتهها: نتایج نشان داد که استفاده از پودر تفاله انگور تأثیر معنی‌داری بر محتوای چربی نمونه‌ها نداشت در صورتی که رطوبت، خاکستر، پروتئین و فیبر بیسکویت­ها نسبت به نمونه کنترل افزایش یافت. با وارد کردن تفاله انگور به فرمولاسیون، ضخامت، عرض، ضریب پخش و سختی بیسکویت­ها بیشتر شد. استفاده از پودر تفاله انگور منجر به کاهش آکریل ‌آمید شده و بیشترین کاهش (99/53 درصد) نسبت به نمونه شاهد در سطح جایگزینی 15 درصد نتیجه شد. از نظر ویژگی­های حسی بیشترین امتیاز پذیرش کلی به بیسکویت تهیه شده با 10 درصد پودر تفاله انگور قرمز تعلق گرفت.
نتیجه گیری: استفاده از پودر تفاله انگور قرمز بدون تأثیر قابل ملاحظه بر ویژگی­های کیفی و حسی بیسکویت،  تشکیل آکریل­آمید را به عنوان ترکیب نا ایمن نسبت به نمونه شاهد کاهش داد بنابراین با توجه به بالا بودن مقادیر پسماند در واحدهای فرآوری انگور، استفاده از تفاله انگور قرمز در فرمولاسیون بیسکویت قابل توصیه است.
 
واژه‌های کلیدی: آکریل‌آمید، انگور قرمز، بیسکویت، پودر تفاله، کروماتوگرافی گازی
متن کامل [PDF 499 kb]   (658 دریافت)    
عنوان فارسی: پژوهشي | موضوع مقاله: صنايع غذايي
دریافت: 1396/10/14 | پذیرش: 1397/2/11 | انتشار: 1398/1/24


XML   English Abstract   Printدوره 14، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها